Úvod
- Hlavní stránka

Prosiměřice
- Historie a zajímavosti
- Publikace o Prosiměřicích
- Prosiměřicko na mapě

Vlastivědné zajímavosti
- Znojemsko
- Regionální WWW
- Osobnosti regionu
- Prosiměřické okolí
- Architektonické památky
- Příroda v okolí Prosiměřic

Cestopisy
- Novinky
- Nabídka cestopisů

Evropa
- Albánie
- Gruzie
- Chorvatsko
- Makedonie
- Portugalsko
- Řecko
- ©panělsko

Asie
- Izrael
- Mongolsko
- Uzbekistán
- Vietnam

Afrika
- Egypt


Počítadlo návątěv
pocitadlo
 

Expedice Řecko 1996


se uskutečnila ve dnech 30. 6. – 7. 8. 1996 a směřovala přes Rakousko (při zpáteční cestě navíc přes Slovensko), Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Makedonii, Albánii do kontinentálního Řecka a na ostrovy Théra a na Krétu. V plánu byla návštěva Rhodosu a Turecka, ovšem pro nečekané technické problémy s AVIÍ upravenou na karavan, se trasa operativně upravila a zkrátila. O to déle jsme pobyli na Krétě. 

Cílem bylo poznat prakticky málo známou Makedonii, téměř neznámou Albánii a navštívit a zdokumentovat antické památky po celém Řecku i na jeho ostrovech. Navíc návštěvou Théry byla zdokumentována neopakovatelná zvláštnost, atmosféra a krása tohoto doposud činného sopečného ostrova. Navštívili jsme celou řadu neznámých míst, přírodních krás, parků na pevnině i na ostrovech. Nafotografovali jsme stovky snímků a diapozitivů určených pro přednášky, výstavy a publikování. Dovezli jsme přes 80 položek různých vzorků přírodnin a jiných předmětů z nichž část je umístěna ve sbírkách přírodopisného kabinetu v ZŠ Prosiměřicích pro potřebu výuky.

Vedoucím výpravy byl ing. Vladimír Bartoš a další členové H. Banková, J. Gvuzdioch, ing. K. Kuchař, P. Pospěch, M. Sargová, S. Tabášková všichni z Ostravy či z Havířova a ing. J. Hladík a J. Hladík, junior z Prosiměřic. Záštitu na expedicí měl Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE v Prosiměřicích.

Vystoupili jsme na nejvyšší vrcholy ostrovů Théry a Kréty, uskutečnili několik horských túr. Sestoupili jsme do soutěsek Samaria na Krétě. Jarda najezdil ve sjezdech z průsmyků do údolí v Albánii 28 km a v Řecku 98 km.

Celkem jsme ujeli 7 484 km, na trajektech uplavali 721 km. Z toho v Řecku 1 499 km, na ostrovech 1167 km, v Rakousku 79 km, Maďarsku 635 km, Rumunsku 1159 km, Bulharsku 858 km, v Makedonii 883 km, Albánii 564 km, Slovensku 359 km a v ČR 716 km.

I přes celou řadu problémů to stálo za to!

©lapák © 2005