Úvod
- Hlavní stránka

Prosiměřice
- Historie a zajímavosti
- Publikace o Prosiměřicích
- Prosiměřicko na mapě

Vlastivědné zajímavosti
- Znojemsko
- Regionální WWW
- Osobnosti regionu
- Prosiměřické okolí
- Architektonické památky
- Příroda v okolí Prosiměřic

Cestopisy
- Novinky
- Nabídka cestopisů

Evropa
- Albánie
- Gruzie
- Chorvatsko
- Makedonie
- Portugalsko
- Řecko
- ©panělsko

Asie
- Izrael
- Mongolsko
- Uzbekistán
- Vietnam

Afrika
- Egypt


Počítadlo návątěv
pocitadlo
 

Hnízdění čápů v Prosiměřicích


Čáp bílý (Ciconia ciconia) je snad nejznámějším velkým ptákem hnízdícím v těsné blízkosti člověka. V posledních desetiletích se hojně rozšířil téměř na celém území republiky.

Na prosiměřicku jsou dvě hnízda čápů. První a nejstarší je ve Vítonicích na komíně bývalého mlýna po levé straně na konci vesnice směrem k Hostěradicím. Pamětníci uvádějí, že poprvé přiletěli čápi na komín a zahnízdili již v roce 1938. Já sám si pamatuji pravidelný každoroční přílet i hnízdění od roku 1958 po současnost. Za léta hnízdění vyvedli desítky mládat. Bohužel, po dva roky po sobě ve Vítonicích čápi již nehnízdí. Údajně zde došlo k jejich vypuzení majitelem objektu.

V Prosiměřicích, rovněž u bývalého mlýna na konci vesnice po pravé straně směrem ke Kyjovicím stojí vysoký a léta nefunkční asi dvacet metrů vysoký cihlový komín. V posledních dvaceti létech snad každoročně na něj přilétali čápi. Posedávali na něm, procházeli se po střeše budovy a odlétli. Nikdy se ale nepokusili zahnízdit. První náznaky snahy o hnízdění a nošení klacků na vrchol komína byl v roce 1996 a rovněž následující rok. Ovšem nikdy nezahnízdili. To se stalo poprvé až v roce 1999.

Od příletu po srpnový odlet čápi posedávají na střeše mlýna, procházejí se po něm. Když mláďata byla velká a ve hnízdě bylo málo místa, jedno mládě tradičně sedávalo přes noc na televizní anténě na domě Z. Suchého, nedaleko mlýna, ostatní 2 mláďata byla ve hnízdě a dospělí na střeše. Vzlétají vždy proti větru, předtím si ale jednou či dvakrát poskočí. Před přistáním na komíně několikrát krouží kolem. Za potravou létají k nedaleké Jevišovce a na blízké podmáčené louky, odvodňovací strouhy a na okolní pole. Občas sem zalétávají čápi z Vítonic, krouží nad komínem s hnízdem, nalétávají na místní pár. Ten klape zobáky a hnízdo brání. Podobné situace se opakovaly v průběhu let mnohokrát.

Rok 1999


19. dubna 1999 poprvé přiletěli 2 ex. Od 21. dubna již evidentně začali nosit a klást větve na komín a pravidelné sezení a střídání na hnízdě. 20. června byla v pozorována 2 mláďata. 
Je to první hnízdění v Prosiměřicích. Bohužel, jedno mládě z neznámých příčin zahynulo. 27. srpna 1999 všichni 3 čápi odletěli.

Rok 2000


V tomto roce byl pozorován první přílet 9. dubna 2000. Opět zahnízdili a vyvedli 1 mládě. Odletěli 29. srpna.

Rok 2001


V roce 2001 přiletěli 12. dubna, zahnízdili, ale patrně zastydla vejce, protože nebylo pozorováno žádné mládě. Dospělý pár odletěl 28. srpna. Odpoledne kolem 14 hodiny dne 18. srpna přiletělo 26 čápů (!!) a asi hodinu kroužili nad mlýnem. Poté odletěli.

Rok 2002


V roce 2002 byl přílet zaznamenán 13. dubna, zahnízdili a vyvedli 3 mláďata. Je zajímavé, že dny odletu jsou téměř stejné. Odletěli na den stejně jako vloni, 28. srpna.

Rok 2003


První přílet 14. dubna v 16,45 hod. Druhý čáp přiletěl o dva dny později 16. dubna. Vyvedli 4 mláďata. Pravděpodobně vzhledem k letošníku extrémně horkému létu, vyschlým močálům a nedostatku potravy odletěli z hnízdiště již 13. srpna.

Hnízdění čápů v Prosiměřicích


Hnízdění čápů v Prosiměřicích


©lapák © 2005