Úvod
- Hlavní stránka

Prosiměřice
- Historie a zajímavosti
- Publikace o Prosiměřicích
- Prosiměřicko na mapě

Vlastivědné zajímavosti
- Znojemsko
- Regionální WWW
- Osobnosti regionu
- Prosiměřické okolí
- Architektonické památky
- Příroda v okolí Prosiměřic

Cestopisy
- Novinky
- Nabídka cestopisů

Evropa
- Albánie
- Gruzie
- Chorvatsko
- Makedonie
- Portugalsko
- Řecko
- ©panělsko

Asie
- Izrael
- Mongolsko
- Uzbekistán
- Vietnam

Afrika
- Egypt


Počítadlo návątěv
pocitadlo
 

PROSIMĚŘICE


Zde vám chceme představit obec Prosiměřice , kam se každoročně sjíždí stovky cestovatelů a přátel turistiky a cestování na Mezinárodní setkání cestovatelů CESTY pořádané ve spolupráci s Obecním úřadem a Základní školou v areálu Kulturního domu vždy poslední víkend v říjnu.Prosiměřice leží na 33o52´´východní délky a 48o54´ severní šířky v nadmořské výšce 207 m. 

PROSIMĚŘICE

Rozkládají se 13 km od Znojma ve směru na Moravský Krumlov na bývalé komunikaci spojující Znojmo s Brnem v rozsáhlé nížině Dyjskosvrateckého úvalu. Obec je součástí vinařské a ovocnářské oblasti.Jméno obce se odvozuje patrně od jména Prosimír. V průběhu staletí bylo psáno různě . Například na mapě J. A. Komenského z roku 1627 je uvedeno jméno Prostomeritz.V roce 1215 byl svolán králem Otakarem I. sněm šlechty ,představitelů církve, rytířů a vladyků na hrad do Znojma . Král nařídil, aby se na strategickém místě znojemský hrad přebudoval a aby vzniklo současně město sloučením několika osad.

PROSIMĚŘICE

Bylo zapotřebí ovšem některé osady ve vlastnictví církve vyměnit za jiné. Výměnná smlouva byla formou královské listiny podepsána ve Znojmě 19. září 1226 v níž se mimo jiného uvádí právě jméno obce Prosiměřic jako jedné z vyměněných vesnic. Vesnice bude bezesporu starší,ale písemné zprávy se dosud nenašly.Král Ferdinand I. 20. září 1540 vydal listinu s právy jmenovat Prosiměřice městečkem s celou řadou výsad.

PROSIMĚŘICE

Prosiměřický erb má ve znaku zajíce v zeleném poli. Z architektonických památek je bezesporu zajímavý kostel sv. Jiljí postavený před rokem 1226. Je zřejmé, že existující románský kostel nahradil ve druhé polovině 13. století zděný kostel ranně gotický o němž se hovoří v zakládající výše zmíněné listině.Byl mnohokrát přestavován a opravován.

PROSIMĚŘICE

Vnitřní výzdoba je zajímavá a cenná. Farní budova je rovněž z roku 1226. Jako svědek dávného trestního práva stojí na náměstíčku v Prosiměřicích při odbočce do Vítonic pranýř z roku 1794. Dále stojí za pozornost socha sv. Jana Nepomuckého a kaplička z 19. stol., zajímavý hřbitov kolem kostela.

PROSIMĚŘICE

Obec má asi 800 obyvatel a je přirozeným centrem oblasti. Je zde mateřská a základní škola, zdravotní středisko, lékárna, penzion DOMOV pro důchodce, obchodní středisko s několika obchody , kulturní dům , pošta, čerpací stanice, motorest , vinárna atd.

PROSIMĚŘICE

Nechybí ani hřiště, posilovna, koupaliště. Přes obec vedou značené cyklistické stezky . V nedalekých Těšeticích je známé archeologické naleziště a odloučené pracoviště Masarykovy university v Brně.

Bližší podrobnosti o historii i současnosti obce si můžete nalézt v publikaci, kterou jsme vydali k příležitosti 770 výročí první písemné zprávy o Prosiměřicích v historických pramenech. Je možné si ji objednat u Obecního úřadu v Prosiměřicích nebo na naší kontaktní adrese.

Hladík J ., Polák J ., Poláková K. : Prosiměřice 1226 – 1996, Obecní úřad Prosiměřice, str. 77, náklad 2 000 ks, cena 65,- Kč

PROSIMĚŘICE


PROSIMĚŘICE


PROSIMĚŘICE
©lapák © 2005